تعریف ایزوگام (عایق رطوبتی پیش ساخته)

ایزوگام فراورده‌ای نفتی و لایه‌ای محافظ است كه به دلیل خاصیت لاستیكی و مقاومت در برابر نفوذ آب و سبکی آن به عنوان پوشش دهنده برای عایق كردن سطوح مختلف مانند پشت بام، سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه، پی ساختمان، استخر، کانالهای آبیاری، مخازن آب، پل‎های هوایی، پارکینگهای طبقاتی، مرغداری‎ها، دامداریها، لوله‎های انتقال آب، گاز و نفت، شیروانی و ایرانت، سرد خانه، لکه گیری و غیره در برابر نفوذ آب به کار می‌رود.

مزایای ایزوگام

استفاده از ایزوگام در ساختمان فواید بسیاری دارد. اگر جنس ایزوگام استفاده شده در ساختمان استاندارد باشد و ایزوگام بصورت اصولی نصب شده باشد این اطمینان وجود خواهد داشت که ساختمان از بابت نفوذ آب ایمن باشد. برخی از فواید و مزایای استفاده از ایزوگام عبارت است از
  • سبک بودن به مقدار حدود ۴ كیلوگرم در هرمتر مربع
  • مقاوم در برابر گرما تا ۱۲۰ + و در برابر سرما تا ۵- درجه سانتیگراد
  • قابلیت انعطاف
  • به علت برخورداری از لایه پلی استر در مقابل فشارهای احتمالی از انبساط و انقباض مقاوم میباشد
  • در کوتاه مدت دچار پوسیدگی و شكستگی نمی‎شود
  • عایق با روكش آلومینیوم حدود %۸۵ از نور و حرارت را منعكس می‎كند
  • به برف‌روبی نیاز ندارد.
اجرا و نصب ایزوگام
اگر می خواهد از ایزوگام به عنوان عایق رطوبتی استفاده کنید باید توجه داشته باشید که کیفیت ایزوگام مصرفی خوب باشد. ایزوگام بی کیفیت پس از مدتی کاربرد خود را از دست خواهد داد و باعث ایجاد مشکل خواهد شد. همچنین نصب ایزوگام نیز باید به صورت اصولی اجرا شود. اگر نصب ایزوگام به صورت غیراصولی انجام شود پس از مدتی کنده می شود. برای این کار بهتر است از افراد با تجربه و متخصص استفاده شود. بهترین زمان برای اجرای ایزولاسیون بام پس از انجام شیب‌بندی و دورچینی و كلیه كارهای ساختمانی بالای بام می‎باشد. ولی در مورد سرویس‌های بهداشتی پس از انجام تاسیسات برق و مكانیكی و شیب‌بندی كف‌ها، باید انجام شود و پس از تست بلافاصله روی آن با ملات پوشانده شود.